معدن هوشمند

امروزه استفاده از سامانه­‌های مانیتورینگ و دیسپچینگ به عنوان بخشی از معدنکاری هوشمند در بسیاری از معادن دنیا گسترش یافته است. از مزایای این سامانه‌­ها می­‌توان به پایش لحظه­‌ای و نظارت مستمر بر کارکرد ماشین‌آلات، کنترل کمیت و کیفیت ماده معدنی استخراج شده و در نهایت افزایش تولید و کاهش هزینه­‌هاي عملیاتی اشاره کرد.

با توجه به برابری بسیاری از پارامترهای معادن ایران با معادن بزرگ جهان، جای خالی این‌گونه سامانه­‌ها در معادن کشور به شدت احساس می‌­شد. کمبود دانش فنی و تیم تخصصی قوی از یک سو و پیچیدگی طراحی و اجرا از سویی دیگر، معادن کشور را به سمت استفاده از پلتفرم های خارجی سوق می‌داد که با توجه به شرایط کشور، عدم پشتیبانی مناسب، هزینه سرمایه­‌گذاری بالا و انعطاف‌­پذیری کم در پاسخ به نیازهای خاص معادن ایران، بهره برداری از این پلتفرم‌ها با مشکلات فراوانی مواجه بود.

در این راستا، هلدینگ دیاکو در سال 1390 مطالعه طرح مانیتورینگ و دیسپچینگ با رویکرد بومی‌سازی و رفع نیازهای خاص معادن کشور را در دستور کار شرکت معدنی صنعتی بیستون کویر یزد قرار داد و این شرکت با مطالعه علمی در نحوه اجرای سامانه­‌های مانیتورینگ و دیسپچینگ در معادن و امکان­سنجی چگونگی اجرای آن در معادن ایران، گام در میدان عمل نهاد و به عنوان اولین شرکت ایرانی موفق به اجرای این طرح در معدن چادرملو شد.

این شرکت، سامانه معدنکاری هوشمند را مطابق با نیازهای معادن روباز کشور توسعه داده و با توجه به این نیاز راهکارهای مختلفی در سامانه ایجاد نموده است. راهکار­های اصلی این سامانه شامل مدیریت ناوگان حمل ‌و نقل، مدیریت خدمات فنی ماشین آلات و ارائه گزارشات لحظه‌­ای می­‌باشد. این راهکارها به گونه‌­ای طراحی شده‌است که سبب افزایش ایمنی و بهره­‌وری ماشین­‌آلات معادن و به دنبال آن افزایش تولید و کاهش هزینه‌­ها ­شود.