ابوالفضل میرحسینی در گفتگو با نشریه “صمت” و “روزگار معدن”: فناوری های نوین معدنی در خدمت اهداف توسعه پایدار

نشریه “صمت” و نشریه “روزگار معدن”_ با شکل گیری مراکز تخصصی نوآوری و توسعه فناوری در حوزه معدن، زیرساخت های مورد نیاز برای ایجاد تحول در این حوزه فراهم شده است. تحولی که با توجه به برنامه های کلان کشور برای کاهش وابستگی اقتصاد به نفت از اولویت های کشور بوده و برای رسیدن به نقطه مطلوب جهانی، لازم است این فعالیت ها با اهداف توسعه پایدار همراستا باشد. از این رو با ابوالفضل میرحسینی از پیشتازان نوآوری و توسعه فناوری در حوزه معدن در کشور به گفت و گو نشسته ایم.

1- لطفا تعریفی از توسعه پایدار ارائه و بفرمایید در حوزه معدن از چه طریقی می توان به توسعه پایدار دست یافت.

توسعه پایدار از سال 2015 بیشتر در کانون توجه جهانی قرار گرفته و سند آن در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسیده است. این سند شامل 17 هدف کلان و نزدیک به 170 هدف خرد بوده که از ابتدای سال 2016 لازم الاجرا است. با نگاهی به اهداف توسعه پایدار که شامل مواردی همچون پایان دادن به فقر، زندگی سالم و ارتقاء رفاه، آموزش باکیفیت، در دسترس بودن آب سالم، دسترسی به انرژی پاک، رشد اقتصادی پایدار و … است، می توان مواردی که به صورت مستقیم و غیرمستقیم با حوزه معدنکاری ارتباط دارد را تعیین کرد. گرچه معدن به دلیل تأمین تقریبا تمام بخش های اقتصادی کشور می تواند در تمام اهداف 17 گانه توسعه پایدار مطرح باشد اما، می توان به طور مشخص در راستای دستیابی به اهداف کلانی چون رشد اقتصادی پایدار، ارتقای زیرساخت های تاب آور و صنعتی فراگیر، الگوی تولید و مصرف پایدار و ارتقای اکوسیستم و جلوگیری از نابودی تنوع زیستی قدم برداشت. به نظر می رسد با توجه به شرایط درآمدی معادن در کشور، سرمایه گذاری در زیرساخت های تاب آور و صنعتی مهمترین گام در راستای توسعه پایدار باشد.

 

2- توجه به فناوری های نوین در حوزه معدن چه تأثیری در دستیابی به توسعه پایدار دارد؟

به نظر می رسد بتوان با استفاده از فناوری های نوین رسیدن به اهداف توسعه پایدار را تسریع کرد. لازم به ذکر است که در مباحث نظام های نوآوری، پارادایم سوم نوآوری با اهداف توسعه پایدار سازمان ملل منطبق شده و عملا نوآوری ها و توسعه فناوری نیز در همین بستر ایجاد می شود. برگردیم به صحبت اصلی، فناوری در حوزه معدن می تواند از طریق تعریف پروژه های زیرساختی همچون هوشمندسازی در بخش هایی مثل مصرف منابع و ارتقای سلامتی و زندگی سالم، به دستیابی به اهداف توسعه پایدار کمک کند. اجازه بدهید با مثالی این مساله را تشریح کنم. بر اساس مطالعات انجام شده، در کشورهای پیشرفته همچون استرالیا، کانادا، شیلی و ایالات متحده، با به کارگیری فناوری و حرکت در راستای هوشمندسازی معادن، مصرف انرژی به صورت قابل توجهی کاهش یافته است. همچنین، با استفاده از فناوری کنترل از راه دور و تجهیزات خودران، در ابتدا زیرساخت های فناوری اطلاعات به توسعه بالایی رسیده و در گام بعد منجر به کاهش آسیب های اجتماعی و آسیب های روحی و جسمی به دلیل فعالیت در معادن شده است. از طرفی معادن در راستای تولید انرژی پایدار قدم برداشته اند که از دو جهت یعنی کاهش مصرف سوخت های فسیلی و کاهش اثرات زیست محیطی به اهداف توسعه پایدار کمک می کند. در این کشورها، حتی پا را فراتر گذاشته و به دنبال رسیدن به هدف کربن صفر در معادن هستند.

 

3- وضعیت معادن ایران در زمینه استفاده از فناوری برای دستیابی به توسعه پایدار را چطور ارزیابی می کنید و چه پیشنهاداتی برای بهبود این وضعیت دارید؟

معادن ایران را می توان از چند جنبه مورد بررسی قرار داد و اینکه چه تعریفی از فناوری و چه سطحی از فناوری مدنظر باشد، پاسخ های متفاوتی خواهد داشت. اگر با استانداردهای جهانی و بین المللی به سطح فناوری در معادن ایران نگاه شود، در سطوح اولیه فناوری به صورت خاص در معادن بزرگ کشور قرار داریم به این معنا که چند دهه با سطح فناوری جهانی فاصله داریم. اما اگر با شرایط خاص کشور و مسائل تحریم های بین المللی و مشکلات کلان اقتصادی به این موضوع نگاه کنیم، به دلیل عدم دسترسی به تجهیزات و ماشین آلات به روز در معادن، عمده فعالیت های فناورانه به مبحث بهینه سازی و استفاده بهینه از تجهیزات معطوف بوده است. از این دیدگاه، شرایط تا حدی تعدیل شده و می توان امیدوار بود که معادن بزرگ کشور به این فناوری ها مجهز شوند. برای مثال معادن بزرگ کشور همچون چادرملو، گل گهر و سرچشمه خود را مجهز به سیستم های مانیتورینگ و دیسپچینگ نموده و از جهت بهره وری تجهیزات و منابع شرایط خود را بهبود بخشیده و از جنبه میزان تولید و افزایش درآمد به شرایط مساعدی رسیده اند.  اما در پاسخ به بخش دوم سوال، به نظر می رسد اگر اراده ای در سازمان های بالادستی و تصمیم گیر کشور در راستای دستیابی به اهداف توسعه پایدار در معادن وجود داشته باشد، فناوری های نوین می تواند به خوبی در خدمت این اهداف باشد. هوشمندسازی معدن به صورت همه جانبه تمام زنجیره فعالیت های معدن را در بر می گیرد به نحوی که علاوه بر نظارت و پایش دقیق مصارف در بخش های آب و انرژی و رسیدن به نقطه بهینه مصرف، راهکارهای جایگزین و روش های بهینه و گلوگاه های مصرف مشخص شده و الگوی تولید و مصرف پایدار حاصل می شود. در بخشهای ایمنی که هم از نظر زیست محیطی حائز اهمیت است و هم از نظر نیروی انسانی، فناوری کمک قابل توجهی را ارائه کرده است که در کشور هم می توان با حرکت در این راستا، معادن را با حداقل آسیب های محیط زیستی و انسانی اداره کرد.

 

4- نقش دولت، دانشگاه ها و مراکز علمی، معادن و واحدهای وابسته، مراکز نوآوری و شرکت های دانش بنیان در این حوزه چیست؟

اکتشاف، بهره برداری و توسعه معادن در آینده به طور جدی با هوشمندسازی و توسعه فناوری گره خورده است. بخش معدن و زنجیره بالادست و پایین دست آن گردش مالی بزرگ و سهم گسترده ای در تولید ناخالص ملی دارد. کوچکترین نوآوری می تواند به صرفه جویی میلیاردها تومان منجر شود و دیگر نمی شود معادن را با روش های سنتی اداره کرد. معمولا وقتی صحبت از تقاضا و مصرف فناوری می شود، گفته می شود که باید خرید و استفاده از فناوری را فرهنگ سازی کرد. اما مشکل این است که این جمله سالهاست گفته می شود و نمی دانیم چرا هیچ موقع این فرهنگ سازی انجام نشده و به نتیجه نمی رسد. به نظر می رسد نقش دولت در فعال سازی سمت تقاضا جدی است. شرکت های دانش بنیان و محصولات آنها باید مورد اعتماد معادن قرار گرفته و استفاده شوند. دولت باید با استفاده از بسته های سیاستی تشویقی و تنبیهی، مدیران معدنی کشور را در راستای خرید و استفاده جدی از محصولات فناورانه به تحرک وا دارد. همچنین دانشگاه ها و مراکز علمی باید برای مقوله معدن هوشمند، سرفصل جدید بین رشته ای تعریف کنند. این موضوع ظرفیت بکارگیری فارغ التحصیلان بیشتر رشته های فنی و مهندسی و مدیریت را دارد. الان مهمترین مشکل اجرا و تکمیل پروژه های معدن هوشمند، بحث تیم سازی و فارغ التحصیلان آشنا و توانمند در این حوزه است. همچنین مراکز پژوهشی و دانشکده های معدنی، طرح های پژوهشی و پایان نامه های خود را در این زمینه جهت بدهند.

از آنجا که این مباحث بین رشته ای هستند، همکاری آموزشی و پژوهشی دانشکده های مختلف اهمیت دارد. در حال حاضر پیاده سازی سامانه مانیتورینگ و دیسپچینگ شرکت بیستون کویر یزد فقط در معدن چادرملو بر اساس نامه تأیید معدن منجر به بیش از 15 درصد افزایش تولید، و همین مقدار کاهش مصرف سوخت و بسیاری نتایج دیگر شده است. این نتایج حاصل اعتماد یک مدیر معدنی در یک دهه قبل بود. اگر طرح هوشمندسازی معادن به طور کامل اجرا شود، صرفه جویی عظیم خواهد بود. بنابراین مهمترین انتظار از معادن اعتماد به شرکت های دانش بنیان و محصولات نوآورانه آنهاست. مراکز نوآوری و شرکت های دانش بنیان باید فرآیندی نگاه کنند و به توسعه و ارتقای کل زنجیره بیندیشند. محصولات و خدمات فناورانه باید ارتقای بهره وری در سرتاسر زنجیره معدن را پوشش دهند. الگوبرداری از کشورهای پیشرفته در این حوزه، همکاری با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، کمی سازی اثربخشی نتایج فناوری های توسعه یافته برای معادن از جمله سرفصل های اقدامات مهم این مراکز است.

 

5- لطفا مختصری در زمینه هوشمندسازی معادن که این روزها به مبحث مهمی در معدنکاری تبدیل شده است توضیح دهید.

بحث هوشمندسازی را می شود در 5 سطح مطرح کرد. سطح اول این است که شما بتوانید با طراحی و استقرار سامانه های نرم افزاری و سخت افزاری، داده های حاصل از فعالیت های روزانه را در معادن و صنایع به صورت خودکار جمع آوری، توصیف و پایش کنید و در واقع، همواره و هر لحظه جدیدترین اطلاعات را در اختیار مدیران قرار دهید. سطح دوم این است که این انباره داده های گسترده را با استفاده از انواع روش های علمی تحلیل کنید و برای مقاصدی مانند پیش بینی ها استفاده کنید. در واقع، سطح دوم به مدیران نگاه به آینده می دهد. سطح سوم هوشمندسازی، ارائه راهکارهای هوشمند برای تصمیم گیری است. یعنی شما از نتایج سطح دوم استفاده کنید و با استفاده از سامانه های تحلیلی، محصولات و خدماتی به مدیران ارائه کنید که نقش سیستم های پشتیبان تصمیم و سیستم های خبره را بازی کنند. سطح چهارم هوشمندسازی، به خودکارسازی عملیات مربوط می شود. برای مثال این که شما بتوانید ماشین آلات خودران معدنی داشته باشید. در نهایت، در سطح پنجم شما می توانید مدیریت و کنترل هوشمند از راه دور کلیه فعالیت ها را انجام دهید. در برخی معادن دنیا توسط شرکت هایی مانند ریوتینتو، سطوح چهارم و پنجم هوشمندسازی نیز عملا محقق شده است. از دیدگاه دیگر، در زنجیره فعالیت های معدنی، ما بخش های اکتشاف، استخراج، فرآوری و صنایع پایین دست مانند فولاد و گندله سازی را داریم. اینکه بتوانید 5 سطح هوشمندسازی فوق را در این زنجیره به طور کامل پیاده سازی کنید، با توجه به شرایط حال حاضر کشور ما بحثی اساسی و طولانی مدت است.

 

6- لطفا مختصری در مورد مرکز توسعه فناوری های نوین دیاکو و شرکت های تابعه آن توضیح دهید و بفرمایید شرکت های دیاکو در زمینه هوشمندسازی معادن چه محصولاتی تولید کردند؟

مرکز توسعه پس از تجربه یک دهه فعالیت در حوزه نوآوری و توسعه فناوری با همکاری شرکت های فناور و دانش بنیان فعال در حوزه معدنی و صنایع معدنی با هدف تکمیل زنجیره نوآوری و توسعه فناوری تأسیس شده است. با مرور فعالیت های انجام شده، مرکز توسعه دیاکو در قالب 8 شرکت موفق شده است فناوری های مختلفی را بومی سازی نمایند. از جمله این فناوری ها می توان سیستم مانیتورینگ و دیسپچینگ در بخش عملیات معدنکاری، سیستم های کنترل و جلوگیری از تصادف، سیستم های راداری کنترل جابجایی، سامانه کنترل مصرف سوخت و آب و خدمات فنی ماشین آلات را نام برد. علاوه بر این، توسعه سامانه اسکادا بومی به عنوان یک سیستم کنترل خودکار صنعتی و سیستم هدایت عملیات تولید صنعتی از جمله این موارد است. بخش دیگری از فعالیت های مجموعه ایجاد زیرساخت های تولید ماشین آلات معدنی در زمینه انفجار و تجهیزات کمکی و الحاقی است به نحوی که ساخت استمینگ تراک، آنفوتراک، و امولشن تراک و ساخت انواع هندلر شامل تایرهندلر و استروت هندلر برای تعمیر ماشین آلات سنگین معدنی، از جمله دستاورهای با اهمیت این مجموعه است.

 

7- چشم انداز آینده مرکز را چگونه می بینید؟

این مرکز و شرکت های آن تاکنون از پیشروان توسعه فناوری در معادن و صنایع وابسته در کشور بوده اند. اگر دهه اول فعالیت این مرکز، دوره راه اندازی و کسب جایگاه در حوزه نوآوری و بازار باشد، چشم انداز مرکز برای دهه دوم فعالیت این است که با استفاده از تمام ظرفیت های ممکن، ضمن حفظ پیشرانی، توسعه شتابان حول سه طرح راهبردی معدن هوشمند، کارخانه هوشمند و بومی سازی و نوسازی تجهیزات معدنی با مشارکت بازیگران کلیدی در بخش های مختلف خصوصی و دولتی و مراکز علمی و نوآوری است.

 

8- فناوری و تحقیق و توسعه در معدنکاری چه اهمیتی از جایگاه تولیدکننده و مصرف کننده دارد؟

به این موضوع می توان از هر سه جنبه توسعه پایدار توجه کرد. از یک دیدگاه کلان، معادن و صنایع معدنی هر کشور جزو بخش های بالادستی و تأمین کننده انواع زنجیره های بزرگ اقتصادی آن کشور محسوب می شوند. در واقع، سایر بخش های اقتصادی کشور مشتری این بخش محسوب می شوند. تجربیات جهانی متعدد در کشورهای صاحب معدن و فناوری های معدنی نشان داده است که بکارگیری گسترده و با برنامه فناوری در بخش های مختلف زنجیره معدنی، می تواند به جنبه های متعدد اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی کمک شایانی نماید. از دیدگاه اقتصادی، بکارگیری فناوری می تواند باعث صرفه جویی های متعدد در معادن و صنایع معدنی شده و در نتیجه قیمت تمام شده مواد معدنی و فرآوری آن را کاهش داده و کیفیت مواد معدنی و محصولات فرآوری شده را افزایش دهد. این موضوع، اثرات اقتصادی دو جانبه قابل توجهی هم برای معادن و صنایع معدنی در جایگاه تولیدکننده و هم برای مشتریان آنها مانند کارخانه های فولاد به عنوان مصرف کننده دارد. از دیدگاه اجتماعی، توسعه فناوری و هوشمندسازی کمک می کند نقش نیروی انسانی اپراتوری در معادن و صنایع معدنی که معمولا جزو حوزه های کاری سخت و زیان آور و همراه با خطرات جسمی و روحی محسوب می شوند، کاهش یابد. همچنین به فعال شدن واحدهای تحقیق و توسعه معادن و شرکت های دانش بنیان که نیازمند نیروی انسانی دانشی هستند کمک می کند. از این دیدگاه معادن و نقش آنها در توسعه اجتماعی کشور پررنگ تر خواهد شد. از دیدگاه زیست محیطی، بکارگیری فناوری در فرآیندهای اکتشاف تا استخراج و فرآوری می تواند ضمن کاهش مصرف منابع آب و انرژی، اثرات زیست محیطی نامطلوب فعالیت های معدنی به ویژه روی مناطق نزدیک به آنها را تا حد زیادی کاهش دهد.

 

9- چه پیشنهادهایی برای فراهم کردن سرمایه پایدار در حوزه معدن دارید؟

سرمایه پایدار تحقیق و توسعه در هر بخشی از جمله معدن با مشارکت فعال هر دو سمت تقاضا (هولدینگ های بزرگ معدنی، معادن و صنایع معدنی) و عرضه (شرکت های فناور و دانش بنیان و مراکز نوآوری مرتبط) و همراهی و حمایت مالی اولیه دولت شکل می گیرد. تجربه خوبی که در راه اندازی صندوق های پژوهش و فناوری در کشور داشتیم می تواند برای راه اندازی شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر توسعه فناوری با مشارکت حداقل 30 تا 40 درصدی دولت (عمدتا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و یا صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق توسعه ملی) و 70 درصدی بخش خصوصی در هر دو سمت عرضه و تقاضا بکار گرفته شود. وظیفه اصلی این صندوق ها اهرم کردن منابع در راستای تأمین مالی توسعه فناوری است. برای مثال، صندوقی با 100 میلیارد تومان سرمایه می تواند تا هزار میلیارد تومان خدمات ارائه نماید. البته توسعه فناوری ریسک دارد و بخش خصوصی باید انتظار سودآوری معقول و بلندمدت از این شرکت های سرمایه گذاری داشته باشد و اجازه دهد تا 3 سال اول منابع مالی به صورت خطرپذیر اما به صورت هدفمند هزینه شود تا در ادامه بازدهی لازم را داشته باشد.

ضمن اینکه این شرکت سرمایه گذاری می تواند با تشکیل سبدی از پروژه های تحقیق و توسعه، ریسک سرمایه گذاری را منطقی نماید.

dashti

1401/06/27

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *