توسعه بازار در حوزه هوشمندسازی معادن

نشست امضای تفاهم نامه همکاری بین مرکز توسعه فناوری های نوین (دیاکو) و مرکز گسترش فناوری اطلاعات (مگفا) با حضور مسئولان این دو شرکت برگزار شد.

در این نشست؛ حسین مهویدی؛ مدیرعامل مگفا با اشاره به لزوم هوشمندسازی و تزریق فناوری های نوین به بخش صنعت و معدن و صنایع معدنی، گفت: خوشبختانه با همکاری و تعامل مناسب شرکت مگفا با وزارت صمت، کلیۀ فعالیت های شرکت های زیرمجموعه این وزارتخانه در حوزۀ IT، به مگفا واگذار شده و این شرکت به صورت تخصصی نمایندگی صمت در حوزه IT را برعهده خواهدداشت.

تفاهم نامه با دیاکو به نوعی حصول ارزش افزوده است.

وی افزود: ابلاغ وزارتخانه به مگفا به معنای ورود این شرکت به حوزۀ اجرایی نیست بلکه مگفا تلاش دارد از طریق توان تخصصی شرکت های دانش بنیان و مجموعه های متخصص در این حوزه و همچنین ایجاد تیم های ارزشمند، پروژه های بزرگ در حوزه هوشمندسازی را عملیاتی کند.

مهویدی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه همکاری مگفا با دیاکو، اظهار داشت: اتصال نیازهای موجود در کشور به شرکت های دانش بنیان در حوزه هوشمندسازی معادن، ارزش افزوده مگفاست که در این مهم در قالب تفاهم نامه همکاری با مجموعه دیاکو محقق خواهد شد؛ به ویژه آنکه در هوشمندسازی معادن، بازار بکر و بزرگی وجود دارد.

مدیرعامل مگفا خاطرنشان کرد: تبیین ضرورت های هوشمندسازی یکی از ملزومات امروز کشور است و به همین دلیل باید بر مبنای پروژه های موجود، موضوع هوشمندسازی را با اولویت بندی دقیق و منطقی، در دستورکار قرار داد. نکته مهم اینکه برای نیل به این هدف، نیاز است شرکت ها در حد ضرورت های موجود توجیه شوند که این موضوع خود، ذیل فرهنگ سازی قرار میگیرد

هوشمندسازی، ضرورت آینده معادن است.

ابوالفضل میرحسینی؛ مدیرعامل مرکز توسعه فناوری‌های نوین دیاکو نیز با بیان اینکه توسعه آینده معادن در گرو استفاده از فناوری های جدید است، اظهار داشت: مجموعه دیاکو در این حوزه اقدامات بسیاری انجام داده و قصد داریم در قالب این تفاهم نامه دوشادوش مگفا در حوزه فرهنگ‌سازی و پیاده سازی   فناوری‌های نوین ، گام برداریم.

وی با بیان اینکه استفاده از سیستم هوشمندسازی و فناوری‌های نوین در صنعت معدن هم معقول است و هم توجیه اقتصادی دارد، بر ضرورت ایجاد بستر مناسب در این حوزه تأکید و تصریح کرد: کشورهای توسعه‌‎یافته سالیان متمادی است که در این حوزه فعال هستند؛با این حال همچنان معادن ما از فناوری های نوین مورد استفاده در دنیا عقب بوده و جبران این فاصله مستلزم حمایت مدیران و مسئولان معدنی از شرکت های فناور و دانش بنیان است. میرحسینی اضافه کرد: کارفرما در صورت استفاده از سیستم هوشمندسازی و فناوری روز، به منفعت بالایی خواهد رسید و همین عامل خود به خود زمینه‌ساز توسعه این فناوری در صنعت معدن می‌شود.

مدیرعامل دیاکو خاطرنشان کرد: مهمترین عامل در ورود فناوری های نوین به حوزه معادن حمایت همه جانبه مدیران است و از مهمترین اثرات آن سودآوری اقتصادی  شفافیت اطلاعات است.

دیاکو ظرفیت بالایی در بخش هوشمندسازی دارد

در ادامه این نشست، ندافیون؛ رئیس هیئت مدیره مرکز توسعه فناوری های نوین (دیاکو) با اشاره به تفاهم نامه همکاری با مگفا، گفت: مجموعه دیاکو هم تجربه اجرایی بالایی دارد و هم از توان علمی و تیم قدرتمندی در حوزه های IT و هوشمندسازی برخوردار است؛ به همین دلیل می  تواند با اتکا به علم و تجربه، انتظارات مورد تأکید در این تفاهم نامه را اجرایی کند.

وی اضافه کرد: امید است بلافاصله بعد از امضای تفاهم نامه، راهکارهای عملی برای محقق شدن مفاد آن استخراج شود چراکه ممکن است با هر تغییری در بخش مدیریت و ساختار، رویکردها نیز تحت تأثیر قرار بگیرند.

ندافیون یادآور شد: کارگروه اجرایی و رابطۀ کاری برای تحقق مفاد و اهداف این تفاهم نامه باید در کمترین زمان ممکن در قالب همکاری مشترک تشکیل شود.

این تفاهم نامه، بازار مطلوبی در هوشمندسازی صنعت ایجاد میکند

لطفی؛ قائم مقام مرکز توسعه فناوری های نوین (دیاکو) نیز با مثبت ارزیابی کردن این تفاهم نامه، خاطرنشان کرد: به منظور اجرایی شدن این تفاهم نامه نیاز است زیرمجموعه های وزارت صمت الزام به اجرا داشته و همکاری حداکثری را با دو طرف این تفاهمنامه داشته باشند. با این الزام، تفاهم نامه قابلیت اجرایی پیدا میکند و بازار مطلوبی در حوزه هوشمندسازی صنعت و معدن ایجاد خواهد شد.

در پایان این نشست، تفاهمنامه همکاری بین دو مجموعه مگفا و دیاکو به امضاء مدیران عامل دو شرکت رسید.

لازم به ذکر است، «طراحی، توسعه، استقرار، پیاده سازی، آموزش راهکارهای جامع هوشمندسازی زنجیزه معان»، «توسعه بازار در حوزه هوشمندسازی معادن» و «تعریف و هدایت پروژه های نوآوری و تحقیق و توسعه مورد نیاز صنعت و معدن» از مهمترین اهداف این تفاهم نامه است.

 

 

 

 

dashti

1401/09/20

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *