حفظ محیط‌زیست از ارکان توسعه‌ پایدار است

پنل تخصصی نقش فناوری در توسعه پایدار بخش معدن در یازدهمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی ماینکس به همت دیاکو برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه فناوری های نوین دیاکو، ایرج تاج‌الدین؛ مدیرعامل آیرما در این پنل، با بیان اینکه ایران جزو ۱۰ کشور اول در ذخایر معدنی است، گفت: گرچه بیش از ۶۰ موع کانی در ایران وجود دارد اما فاصله کشور در بهره‌وری از ذخایر معدنی با کشورهای توسعه یافته به شدت چشمگیر است.

وی افزود: کشورهای توسعه‌یافته فناوری را در تمام زنجیره معدن درگیر کردند در حالیکه در ایران فناوری تنها در مرحله فرآوری وجود دارد.

وی با بیان اینکه نوآوری و توسعه فناوری یک فرآیند است، اضافه کرد: اگر درک مشترکی بین صاحبان صنعت با اکوسیستم فناوری وجود نداشته باشد، هرگز فناوری به صنعت تزریق نخواهد شد. متاسفانه امروزه صاحبان صنعت با اکوسیستم فناوری آشنایی ندارند و فناوران نیز درک دقیقی از نیازهای بخش معدن ندارند، همین عامل سبب جدایی این دو از هم است.

تاج‌الدین ادامه داد: راه‌اندازی پارک‌های تخصصی و در ذیل آنها ایجاد استارت‌آپ‌های فناورانه در حوزه معدن می‌تواند بسیاری از نیازهای کشور در این بخش را رفع و زمینه را برای تزریق فناوری به همه زنجیره صنعت و معدن فراهم کند.

وی یادآور شد: متاسفانه معدن‌داران ایران به دلیل نگاه تجاری به دنبال خام‌فروشی هستند و حتی به استخراج عناصر ارزشمند پسماندهای صنعتی نیز نمی‌اندیشند؛ همین عامل یکی از دلایل اصلی در ایجاد مخاطرات زیست‌محیطی‌ست در حالیکه محیط‌زیست از ارکان توسعه پایدار است.

 

dashti

1401/07/09

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *