لزوم سرمایه‌گذاری خطرپذیر در حوزه فناوری‌های معدن

علی یقطین؛ رئیس هیئت مدیره سنگ آهن مرکزی ایران در پنل تخصصی “نقش فناوری در توسعه پایدار بخش معدن” که در یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی ماینکس به همت مجموعه دیاکو برگزار شد، با اشاره به اینکه باید در مجموعه فرایندهای معدن از فناوری بهره برد، گفت: استفاده از فناوری، بهره‌وری را افزایش می‌دهد و در نتیجه سوددهی بیشتری حاصل خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه فناوری های نوین دیاکو، وی با بیان اینکه فناوری باید در خدمت افزایش سود شرکت‌ها باشد، افزود: متاسفانه همچنان عملیات معادن به شکل سنتی انجام می‌شود و می توان ادعا کرد که در ده سال اخیر هیچ تکنولوژی در لبه فناوری به بخش معدن کشور تزریق نشده و همچنان مجموعه فعالیت‌های صنعت معدن به صورت سنتی انجام می‌شود.

یقطین ادامه داد: معدن و صنایع وابسته به آن بسیار جذاب هستند؛ با این حال هنوز فناوری به این صنایع ورود نکرده و این در حالیست که صنایع دیگر مانند صنعت نفت در حوزه فناوری اقدامات بزرگی را انجام داده‌اند.

وی اظهار داشت: منابع آبی محدود است و کشور با بحران آب مواجه شده، پساب‌های صنایع معدنی دور ریخته می‌شود و این در حالیست که این پساب‌ها دارای فلزات ارزشمندی‌ هستند و اگر شرکت‌ها بتوانند با استفاده از فناوری روز، این فلزات را جداسازی کنند، نه تنها آسیب کمتری به محیط زیست وارد می‌شود بلکه در حفظ و نگهداری منابع آبی نیز تاثیر زیادی را شاهد خواهیم بود.
علاوه بر آن، این اقدام می‌تواند ارزش‌افزوده فعالیت صنایع را نیز افزایش دهد. فراموش نکنیم که آب یکی از مهمترین ارکان توسعه پایدار است.

وی بیان داشت: شرکت‌های دانش‌بنیان باید در بخش فناوری اطلاعات و تحول دیجیتال معدن فعالیت خود را آغاز کنند خاصه اینکه قابلیت‌های بالایی در این بخش در کشور وجود دارد؛ البته صاحبان صنایع نیز باید حمایت‌های لازم را از نوآوری و بومی‌سازی تجهیزات انجام دهند حتی اگر این اقدام ریسک بالایی داشته باشد.

 

 

 

 

dashti

1401/07/09

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *